اثرات مطلوب روتختی بر سلامتی

این مطالعه اثرات لباس خواب پنبه ای و پشمی و ملافه های پلی استر و پشمی را بر روی خواب در دمای 17 درجه سانتیگراد و 22 درجه سانتیگراد با RH 60 درصد مقایسه کرد.

اثرات اصلی برای لباس خواب نشان داد که لباس خواب پشمی به طور قابل توجهی شروع خواب را بهبود می بخشد و TST و SE را در مقایسه با لباس خواب پنبه ای افزایش می دهد.

اثرات اصلی Ta برای پیامدهای خواب وجود داشت، اما هیچ اثر اصلی برای انواع بستر مشاهده نشد.

چندین تعامل لباس خواب × Ta برای SOL، %N2 و %N3 وجود داشت (شکل 2): 1) SOL به طور قابل توجهی کوتاهتر برای لباس خواب پشمی در مقایسه با پنبه در دمای 17 درجه سانتیگراد مشاهده شد، اما نه در دمای 22 درجه سانتیگراد.

2) درصد N3 به طور قابل توجهی برای لباس خواب پنبه ای بیشتر از پشم در دمای 22 درجه سانتی گراد مشاهده شد.

3) کاهش قابل توجهی %N2 اما افزایش %N3 برای لباس روتختی دونفره ترک پشمی در دمای 17 درجه سانتیگراد در مقایسه با 22 درجه سانتیگراد مشاهده شد.

حس حرارتی هنگام خواب نشان داد که شرکت کنندگان در دمای 17 درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی سردتر از 22 درجه سانتیگراد احساس می کردند.

داده‌های دمای پوست و هسته به شدت از یافته‌های خواب قبلی پشتیبانی می‌کنند، با متغیرهای دما 67.8٪ از واریانس در SOL، 31.8٪ در٪ N3، و 17.8٪ در٪ N2 را توضیح می‌دهند.

این یافته‌ها با مطالعه قبلی که هیچ تفاوت مشاهده‌شده قابل‌توجهی در متغیرهای خواب در محدوده محیطی 13 تا 23 درجه سانتی‌گراد نشان نداده بود، مطابقت نداشت.

و تفاوت در خواص پارچه بر راحتی حرارتی و در نتیجه بر نتایج خواب تأثیر می گذارد.

تجزیه و تحلیل رگرسیون ما نشان داد که M-proxTsk از زمان رو تختی دو نفره تا شروع خواب یک پیش بینی کننده قوی SOL بود (جدول 3؛ شکل 3) که نشان می دهد M-proxTsk کوچکتر با لباس خواب پشمی گرم شدن پوست کمتری را منعکس می کند.

بنابراین، SOL کوتاه‌تر با پشم نسبت به لباس خواب پنبه‌ای در دمای 17 درجه سانتی‌گراد.

این داده‌ها با مطالعه قبلی روی شرکت‌کنندگان جوان سالم که گرم شدن ظریف پوست پروگزیمال را در محدوده راحت نشان می‌داد، با استفاده از لباس گرمایی، SOL را کاهش داد، مطابقت دارد، اگرچه دستکاری دمای انتهایی پوست مؤثر نبود.

با این حال، یافته‌های ما قابل مقایسه نیستند.

به مطالعه آنها از آنجایی که آنها یک تست تاخیر رو تختی مخمل ساده چندگانه در طول روز انجام دادند که Tsk کمتر بود، در حالی که مطالعه ما در طول شب انجام شد که Tsk بالاتر بود.

همان تیم تحقیقاتی همچنین دمای پوست را در طول شب دستکاری کردند اما SOL را گزارش نکردند.

علاوه بر این، SOL کوتاه‌تر مشاهده‌شده با پشم در دمای 17 درجه سانتی‌گراد با نرخ کاهش بیشتر Tc مطابقت داشت (جدول 3؛ شکل 3) و در مطابق با ادبیات موجود نشان می دهد که خواب در طول کاهش Tc آغاز شده است.

ادبیات نشان داد که اتلاف گرما از طریق نواحی دیستال، یعنی افزایش Tsk دیستال قبل از افت Tc است. کوچکتر همراه با DCG کمتر برای پشم در مقایسه با لباس ست روتختی پنبه ای، نشان دهنده سهولت بیشتری در شروع خواب است.

 • منابع:
  1. The effects of fabric for sleepwear and bedding on sleep at ambient temperatures of 17°C and 22°C
 • تبلیغات: 
  1. قیمت انواع پارچه لگ چرم صادراتی
  2. شرکت فروش مانتو شلوار ورزشی
  3. پردازش رنگ در مغز انسان
  4. تخفیف 90 درصد زرشک در مشهد!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.